Na buszujących po sieci użytkowników czeka wiele niebezpieczeństw. Wirusy, „trojany”, a także pogramy szpiegowskie wymagają od nas ciągłej czujności i odpowiednich narzędzi. Przyjrzyjmy się więc rozwiązaniu ostatniego z wymienionych problemów – programowi antyszpiegowskiemu HiJackThis.

Program ten służy do analizowania wszelkich procesów działających na naszym komputerze pod kątem wykrywania niebezpiecznego oprogramowania. Dużą zaletą tego programu jest fakt, że potrafi wykrywać także procesy ukryte przed użytkownikiem, a co za tym idzie skutecznie je usuwać. Warto jednak zaznaczyć, że jest on przeznaczony dla odrobinę bardziej zaawansowanych użytkowników, tylko oni bowiem będą wstanie odczytać przekazywane przez program informacje, czy skorzystać z dostępnych narzędzi.

HiJackThis

Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by zanalizować nasz komputer, a otrzymane logi przekazać na specjalistyczne forum internetowe, gdzie inni, bardziej doświadczeni, pomogą nam w ich odczytaniu. Korzystajmy z tego, zwłaszcza że HiJackThis zdolny jest do usuwania niebezpiecznych plików, nawet jeżeli są one kluczowe dla działania systemu. Na szczęście program oferuje także opcje przywracania systemu z kopii zapasowych, jednak czasami może być już na to zwyczajnie za późno. Tym niemniej taka opcja to duże udogodnienie i zaleta programu.

Podsumowując HiJackThis to świetne narzędzie do wykrywania niepożądanych „gości” w systemie, które wymaga od nas wiedzy lub pomocy z zewnątrz. Nie zmienia to faktu, że jest bardzo skuteczny i zapewni nam dobrą ochronę przed programami spyware.

 

Zostaw odpowiedź