Dane, jakie przechowujemy na komputerze są różnej wartości. Te dla nas cenne warto archiwizować, by nieprzewidziana awaria sprzętu nie zniweczyła ważnej części pracy bądź istotnych dla nas informacji. Kopiowanie i przechowywanie danych dotyczy zwłaszcza firmowych komputerów, gdzie wyciek może wiązać się z konsekwencjami prawnymi. Kopią bezpieczeństwa nazywamy dane, które służą do odtworzenia oryginalnych danych w momencie ich usunięcie bądź uszkodzenia. Obecnie w edytorach tekstu spotyka się funkcje automatycznego zapisywania treści co kilka jednostek czasu. Dzięki temu, kiedy nagle komputer przestanie działać bądź wystąpi przerwa w zasilaniu, informacje zapisane w danym edytorze będzie można odtworzyć po ponownym uruchomieniu sprzętu.
Kolejną kwestią jest tworzenie kopii danych osobowych, prawnie chronionych od ingerencji nieporządnych podmiotów. Dane zapisywane są na różnych nośnikach zewnętrznych jak taśmy magnetyczne, płyty CD i DVD oraz zewnętrzne dyski twarde. Ponadto dostępną są opcje zdalnego tworzenia kopii bezpieczeństwa. W tym celu używane są określone system komputerowe. Archiwizacja odbywa się za pośrednictwem sieci lokalnej lub Internetu. Dane trafiają na odległe serwery archiwizujące. Dzięki temu pewne jest, że informacje nie zostaną uszkodzone w winku nieprzewidzianych sytuacji jak klęski żywiołowe, pożary czy kradzieże.

backup

Na rynku dostępnych jest niezwykle dużo programów umożliwiających tworzenie kopii zapasowych danych, np. Second Copy lub Casper. Część z nich można pobrać bezpłatnie. Każda aplikacja posiada określone funkcje, pomagający przy archiwizacji dokumentów. Po zainstalowania oprogramowania kreator nakieruje nas, w jaki sposób wykonać wszelkie czynności umożliwiające trwałe zapisanie danych. W zależności od potrzeb – na nośniku lub w sieci. Tworzenie kopii zapasowych danych to coraz częstsze zjawisko, nawet w przypadku domowych zasobów komputerów. Nawyk archiwizacja może uchronić przed utratą cennych, nawet tylko dla nas treści zapisanych na komputerze. Ich odzyskanie z dysku niekiedy nie jest w ogóle możliwe bądź jest bardzo drogie. Mając kopie taki problem nie istnieje.

 

Zostaw odpowiedź