Korzystanie z internetu poza tym, że daje nam ogromne możliwości zdobywania informacji, rozrywki czy nawet pracy, łączy się też z ryzykiem „złapania” wirusa. Wirusy komputerowe to przeróżne programy, których celem jest uszkodzenie naszego oprogramowania, zasypywanie nas niechcianymi plikami czy nawet wykradanie poufnych informacji (numery kont bankowych, hasła itp.). Nie jesteśmy jednak w walce z nimi bezbronni. Programy antywirusowe są jednym z podstawowych narzędzi, w które powinien się zaopatrzyć każdy, kto na swoim komputerze korzysta z internetu lub przenosi na niego pliki z innych komputerów.

Głównymi modułami niemal każdego programu antywirusowego jest skaner i monitor (są to nazwy umowne, w różnych programach mogą być różnie nazywane).

  • Skaner, jak sama nazwa wskazuje, służy do badania naszego dysku i znajdujących się na nim plików, pod kątem występujących tam wirusów. Niemal każdy program umożliwia skanowanie na żądanie jak i rutynowe, automatyczne skanowanie w określonych odstępach czasowych.
  • Monitor zaś bada procesy zachodzące w naszym komputerze i pliki, które się na nim pojawiają „na bieżąco”, czyli w czasie rzeczywistym.

Do prawidłowego działania obu tych funkcji niezbędne jest aktualizowanie bazy wirusów, czyli bazy tego, czego szukać będzie nasz program. Przy obecnej szybkości pojawiania się nowych form szkodliwego oprogramowania nowe bazy wirusów mogą pojawiać się nawet kilkanaście razy dziennie, dobrze więc by nasz program aktualizował je automatycznie, bez konieczności wydawania mu takiego polecenia.

Oczywiście programy antywirusowe zawierają także pakiety usług dodatkowych takich jak zapory sieciowe, moduły wykrywania włamań, moduły kontroli poczty elektronicznej. Możemy skorzystać z wbudowany w nasz program antywirusowy pakiet, ale istnieją także dedykowane do tych działań programy, których skuteczność jest wyższa. Pozostaje pytanie: czy możemy zabezpieczyć nasz komputer tak, byśmy mieli stuprocentową pewność, że żaden wirus nam nie zagrozi?

Niestety takiej gwarancji nikt nam nie da. Twórcy wirusów i innego szkodliwego oprogramowania zawsze są o krok przed twórcami zabezpieczeń. Ci drudzy tylko reagują na coraz to nowe wirusy. Sytuacja nie jest jednak beznadziejna. Jeżeli będziemy korzystać ze sprawdzonych programów antywirusowych, a dodatkowo będziemy stosować się do zasad zdrowego rozsądku podczas naszego pobytu w „sieci” (nie będziemy klikać w nieznane linki, odbierać poczty od nieznanych nadawców, podawać swoich poufnych danych na „podstawionych” stronach) to możemy w znacznym stopniu zminimalizować ryzyko ataku, a jeżeli taki nastąpi skutecznie go odeprzeć.

 

One Response to “Program antywirusowy”

  1. Dobrze napisany artykuł dla wszystkich, którzy uważają, że antywirusy są niepotrzebne. Trzeba na wszystkie możliwe sposoby uświadamiać ludzi, że wszystko co łączy się z Internetem jest zagrożone przez wirusy, robaki i inne działania hakerów. I nieważne czy to Windows, Android czy Mac – nie ma systemu idealnego. Wszystkiego trzeba też używać z głową i odpowiednim zabezpieczeniem jakim jest dobry program antywirusowy i prawidłowe korzystanie z niego.

Zostaw odpowiedź