Programy szpiegowskie stanowią jedno z najpoważniejszych zagrożeń dla komputerów i naszej prywatności w sieci. Aplikacje typu spyware zaszywające się w systemie niejednokrotnie wyrządzają tak dużo szkody jak wirusy. Infekcje spowodowane programami szpiegowskimi mogą zakończyć się nie tylko kradzieżą naszej tożsamości, ale także wyciekiem naszych haseł do kart kredytowych bądź kont bankowych i loginów. Dlatego tak ważne jest zabezpieczenie komputera przed atakami tych intruzów i wyposażenie go w odpowiednie narzędzia do walki z nimi.

Program szpiegowski (ang. spyware) to niechciane oprogramowanie monitorujące potajemnie zachowanie użytkownika sieci i skanujące komputer w poszukiwaniu prywatnych informacji. Często zdarza się, że spyware pozwala osobom z zewnątrz na przejęcie kontroli nad naszym komputerem.

Oprogramowanie szpiegowskie może dostać się do komputera podczas codziennego korzystania z sieci internetowej. Zadaniem spyware jest zaszycie się w systemie operacyjnym i przekazywanie jego twórcy przeróżnych informacji na nasz temat. Ponadto programy te śledzą także naszą aktywność.

Spyware może spowodować również to, że nasz komputer będzie łatwo się zawieszał i będzie cechował się niestabilnością oraz powolnością.

Najmniej szkodliwym, lecz jednocześnie najbardziej uciążliwym typem programu szpiegowskiego jest adware, czyli aplikacja mająca na celu skłonić użytkownika sieci do odwiedzenia komercyjnych stron i wyświetlenia reklam.

Najgroźniejszą odmianą spyware są śledzące programy szpiegowskie. Niektóre z nich mogą np. skanować twardy dysk komputera w poszukiwaniu numerów kart kredytowych, haseł czy innych poufnych danych. Wszystkie tego rodzaju informacje przekazywane są przestępcom za pośrednictwem internetu.

Programy szpiegujące powinno się traktować jak infekcje wirusowe. W obu wypadkach- zapobieganie jest dużo łatwiejsze niż leczenie. W tym celu należy zainstalować programy antyszpiegowskie, które usuną wszystkie robaki z naszego komputera i będą zabezpieczać przed kolejnymi atakami internetowych przestępców. Pamiętajmy także, że niektóre rodzaje spyware`ów potrafią się świetnie maskować i można je wykryć jedynie poprzez skanowanie komputera programem antyszpiegowskim. Przykładami aplikacji do usuwania spyware są: Ad-Aware i Windows Defender. Ich zadaniem jest wyszukanie, wyeliminowanie szkodliwych programów szpiegowskich i zapobieganie nowym infekcjom.

Aplikacje szpiegowskie stają się coraz bardziej sprytniejszym narzędziem, które stwarza poważne zagrożenia dla naszej prywatności. Nie pozwalajmy sobie na bycie łatwym celem dla przestępców internetowych i zabezpieczajmy nasz komputer odpowiednimi programami antyszpiegowskimi.

Zostaw odpowiedź